FDA ilk Defa bir Elektronik Sigaraya Onay Verdi

FDA ilk Defa bir Elektronik Sigaraya Onay Verdi

Elektronik Sigara ürünlerinin Amerika ve Avrupa’da yaygın kullanılması gündemden düşmezken ilk defa ABD’de tıbbi ürünleri düzenleyen Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bir elektronik sigaranın satışını onayladığını duyurdu. Ciddi bir Haber etkisi olan ve bir çok haber sitelerinde geçen bu onay ciddi bir ses getirdi.

Ancak, haber kaynaklarına göre, sigara içmeyenlerin kullanım oranı artarsa, onayın geri çekilebileceği de ifade ediliyor. Sigara içenlerin sigaradan uzaklaşmasının faydalarının, ergenlik çağındaki gençlerin elektronik sigara kullanmaya alışmasından daha önemli olduğunu değerlendiren FDA, ilk kez bir elektronik sigaranın satışına onay verdi.

RJ Reynolds’ın Vuse markasına ait üç elektronik sigara FDA’dan onay aldı.

Salı günü Gıda ve İlaç İdaresi, tütün devi Reynolds American Inc. tarafından yapılan tütün aromalı bir e-sigaraya izin verdi ve şirketin piyasaya geri getirmek istediği birkaç tatlı veya meyve aromalı dolum kartuşunu reddetti.

Kaynak: WSJ

FDA’dan Şartlı ESigara Onayı

FDA, yaptığı açıklamada, bu ürünlerin daha önce sigara içmeyen kişiler arasında yaygın biçimde kullanıldığının saptanması durumunda onayın geri çekilebileceğini kaydetti.

FDA, Tütün Aromalı Vuse E-Sigaraya İzin Verdi, Meyveli Versiyonlarını Reddetti

2016’DAN BU YANA İLK

ABD’de elektronik sigaraların satışı 2016’dan beri FDA onayına tabi olmakla birlikte kurum, piyasadaki elektronik sigaraları incelediği süre boyunca satışlarına izin vermemişti..

ABD’DE ENDİŞE VEREN GELİŞME

Geçen ay satıştaki ürünlerin yüzde 93’ünün incelendiğini ve 946 bin ürünün reddedildiğini açıklayan FDA, reddedilen ürünlerin satışını yasa dışı ilan etmişti. Ülkede FDA’nın onayı olmadan satılan aromalı elektronik sigaraların kullanımının gençler arasında giderek yayılması endişe doğuruyor.

Ayrıca, Sağlık Bakanlığımızın “Elektronik Sigara ve Olası Sağlık Riskleri” başlıklı raporu da mevcut olup, Burada ki Linkten Raporu inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir