Sigara 10 yıl içinde tamamen yasaklansın Çağrısı

Sigara 10 yıl içinde tamamen yasaklansın Çağrısı

Başta ingiltere olmak üzere 10 yıl içinde geleneksel Sigaranın yasaklanması ile Tütün devi Philip Morris CEO’sundan önemli bir açıklama geldi.

Dünyaca ünlü uluslararası tütün şirketi Philip Morris International’ın (PMI) CEO’su Jacek Olczak, Birleşik Krallık (İngiltere) hükümetine, 10 yıl içinde sigarayı yasaklaması için çağrıda bulundu. 2030 yılına ulaşıldığında geleneksel sigaraların bir çok ülkede tamamen yasaklanarak, çevreye ve insanlara zarar vermeyen ya da daha az zarar veren alternatiflere geçilmesi yönünde açıklamalarda bulunuldu.

Independent Türkçe’nin The Sunday Telegraph’tan aktardığına göre Olczak, hükümetin harekete geçmesinin, bazıları hâlâ “alternatiflerin sigaradan daha kötü” olduğunu düşünen sigara tiryakilerinin şu anda hissettiği kafa karışıklığının sona ermesini sağlayabileceğini ifade etti.

Sigaranın Yasaklanması ile İlgili Açıklamalarının Devamı İse Şöyle:

“Tüketiciler için ilk seçenek sigarayı bırakmak olmalı. Ama bırakmıyorlarsa, ikinci en iyi seçenek daha iyi alternatiflere geçmelerini sağlamak.”

Jacek Olczak

PMI “dünyayı dumansızlaştırma” ve sigaraları aşamalı olarak bitirme niyetiyle “sağlık ve zindelik şirketi” haline gelerek, cirosunun yarısını sigarayla ilgisi olmayan ürünlerden elde etmek istediğini açıklamıştı.

Buna rağmen şirket, astım için inhaler üreten Britanyalı ilaç firması Vectura’yı devralmak için 1 milyar sterlinlik (yaklaşık 12 milyar TL) teklif sunmasının ardından onu ikiyüzlülükle suçlayan sigara karşıtlarınca eleştiri yağmuruna tutulmuştu.

Kaynak: Cumhuriyet


Sigara kullanım oranını ülkemizde de yaygın olarak kullanılması ülke olarak büyük bir kaygı verici olduğu herkes tarafından ifade edilmektedir. Bu noktada sigara alışkanlığını ortadan kaldıracak doğru çözümler ülkemizde de harekete geçirilmeli. Sağlık bakanlığımızın bu konuda ki girişimleri oldukça başarılı. Sigarayı Bırakma Hattı başta olmak üzere uzmanlardan destek alınması ve kamu spotlarının kesilmeden devam edilmesi bizi mutlu ediyor.

Peki Siz Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

biraktim.info olarak, konu ile ilgili düşünce ve yorumlarınızı konu altında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Sigara 10 yıl içinde tamamen yasaklansın Çağrısı” yazısında bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir